Když jsem pak začátkem tohoto roku sepisovala článek o Sa Dragoneře pro Hedvábnou Stezku (najdete jej zde: https://www.hedvabnastezka.cz/zeme/evropa/mallorca/35541-za-draky-na-ostrov-sa-dragonera/ ) a dohledávala informace o ostrově, umínila jsem si, že se na Sa Dragoneru musím vrátit a strávit zde více času.
A třeba vystoupat na nejvyšší bod ostrova - Puig de na Popia (353 m), kde byl v roce 1850 postaven prá nejstarší maják na Baleárském souostroví a odkud se mi určitě naskytnou moc pěkná panoramata. A také si zajít k jeskyni Cueva de Moro, kde se prý ukrývá pirátský poklad a také sladkovodní podzemní jezero.
A tuto středu nastal ten den, kdy jsem na Sa Dragoneru zamířila. Tentokrát jsem ale musela nejprve dorazit do malé rybářské vesničky a dnes i oblíbeného turistického letoviska Sant Elm, odkud v letních měsících na ostrov vyplouvají pravidelné kyvadlové lodě.
Již v pondělí jsem si přes WhatsApp zarezervovala místo na malé lodi společnosti Cruceros Margarita (http://www.crucerosmargarita.com/). To pro jistotu, aby se mi nestalo, že bych přišla na molo a loď byla obsazená. Přesto většina pasažérů nasedala bez rezervace, ale pak byly již některé časy odjezdů nazpět již obsazené. Tak jsem měla alespoň jistotu, že pojedu v dobu, ve kterou chci. Vzhledem k tomu, že se Sant Elm nachází na úplně opačné straně ostrova a cesta tam z Cala Ratjady trvala skoro 4 hodiny (!), zamluvila jsem si odjezd na ostrov na 12:15. A návrat pak poslední lodí v 16:50. Vše mi pěkně navazovalo a měla jsem i čas na procházku po Sant Elm.
Vrchol ostrova - Puig de na Popia |
Podle předpovědi počasí mělo být slunečno, 26 stupňů. Ideální podmínky na výlet. Takže jsem si natočila budíka na šestou ráno, připravila si s sebou bagetu, nabalila 3 litry tekutiny (na Sa Dragoneře není žádný obchod ani občerstvení) a o tři čtvrtě na sedm nasedla na autobus mířící do Palmy. Tam jsem hned přesedla na linku 102 mířící do Port d'Andratx a vysedla v malém městečku Andratx (jízda trvala hodinu a čtvrt), odkud vyjížděla linka 100 do Sant Elm. V Andratx se konal pravidelný trh. Do odjezdu do Sant Elm jsem měla hodinku čas, tak jsem se zběžně prošla trhem, sedla do kavárny na kafe a criossant.
Silnice z Andratx do Sant Elm se serpentinovitě klikatí kopcovitou krajinou. Není nijak extra široká, akorát na to, aby se minula dvě auta. Potkat zde autobus ale není legrace a aby řidič autobusu minul protijedoucí auto, musel jet krokem a auto najet ke kraji.
přístav v zátoce Cala Lledó |
Sa Dragonera je z geologického hlediska prodloužením mallorského pohoří Serra de Tramuntana. Její nejvyšší vrchol Puig de na Popia se zdvyhá do výšky 353 metrů nad mořem a svým štítovitým tvarem trochu připomíná hlavu Vetřelce (tak mi to alespoň připadá), nebo nějakého draka. Mohlo by se zdát, že díky své siluetě si ostrov vysloužil svoje jméno (dragon = drak). Ve skutečnosti za své jméno ale vděčí malým ještěrkám Lilfordovým, které na ostrově žijí a které místní lidé označovali "dragones". Tyto ještěrky jsou ohroženým druhem, protože je lze najít již jen na několika málo baleárských ostrovech. I na Mallorce kdysi žily, ale vlivem lidské činnosti a turismu zmizely.
budova správy parku a naučného centra |
Po dvanácté jsem nasedla na loď. Se mnou dalších několik výletníků. Nebylo ale plno. Během plavby nás všechny obešel lodní "steward" a rozdal barevně odlišné lístky, které slouží jako jízdenky a také vstupenky na ostrov. Cena zpáteční plavby včetně eurového poplatku za vstup do přírodního parku je 13 €. Na lístku jsem měla napsán čas zpátečního odjezdu. Platit jsem měla až na zpáteční cestě.
"drak" |
Jako první jsem zamířila do informačního centra, kde je v jednom sále expozice nejen nálezů z ostrova, lebek různých zvířat, která zde žijí nebo žily (prý se zde v zátoce kdysi povalovali tuleni), ale i stručná historie ostrova, která rozhodně není nezajímavá a obsahuje i legendu o pirátském pokladě. Ostrov byl totiž v minulých staletích oblíbený mezi piráty a korzáry, kteří zde zastavovali a doplňovali zásoby pitné vody. Pitná voda se nachází v podzemním jezírku v nedaleké jeskyni Cueva de Moro. Jeskyně ale není přístupná, protože se jedná o 36 metrovou prohlubeň, na jejíž dno se lze dostat jen s potřebným vybavením. V dávných dobách ale k jezeru na dně jeskyně sestoupali a napili se z jezírka třeba katalánský král Jaume I., který se na ostrově zastavil předtím, než se v roce 1229 vydal dobýt Mallorku. Z jezera také pili obávaní korzáři Dragut a Barbarrosa.
Během španělské občanské války sloužil ostrov jako překladiště kontrabandu pašeráků, kteří přesouvali zboží mezi Mallorkou a Valencií. V 70. letech koupila ostrov developerská firma, která zde chtěla vybudovat luxusní turistické letovisko. Proti tomuto plánu se postavili ekologičtí aktivisté společně s regionální vládou a projekt se jim podařilo zastavit. Ostrov od firmy koupili a vyhlásili jej chráněným územím. Tak se podařilo zachovat zdejší faunu a flóru.
Ostrovem vedou čtyři značené stezky. Tři z nich vedou k jednomu ze tří majáků, které byly na ostrově postaveny. A ta nejkratší stezka vede k vyhlídce Na Miranda.
Vzhledem k tomu, že jsem tentokrát na ostrově mohla strávit něco přes čtyři hodiny a stezku k majáku Far de Tramuntana a na vyhlídku Na Miranda jsem již prošla během té minulé krátké návštěvy, rozhodla jsem se, že se tentokrát vypravím na tu nejdelší stezku a také nejnáročnější (označená stupněm 2 ze tří, ve skutečnosti ale nebyla nijak extra náročná, jen to horko ji znesnadňovalo). Stezka číslo čtyři vedoucí k majáku Far Vell, který stojí na nejvyšším bodě ostrova na Puig de na Popia je celkem dlouhá 4,5 km. Nejedná se o okružní stezku. Stejnou trasou, kterou se nahoru vystoupá, se také sestoupá. A celý ten výstup a sestup měl zabrat okolo 3,5 hodiny.
V dáli Sant Elm |
Cala Lledó |
Došla jsem na vyhlídku Mirador des Coll Roig. Tam někde v dáli se dal tušit ostrov Ibiza. Bylo sice slunečno a bez mraků s docela doboru viditelností, ale Ibiza byla ukrytá v oparu. Po levé straně se nade mnou zdvyhala skalní stěna vrcholu Puig na Popiá, na jehož vrcholu se dala rozeznat silueta jednoho z mála výletníků, kteří se po této stezce vydali a již dosáhli vrcholu. Před sebou jsem měla ještě kus cesty, která serpentinovitě stoupala po východním svahu. S každým výškovým metrem, který jsem překonala se mi nabízely úchvatnější panoramatické výhledy na sousední pobřeží Mallorky. Měla jsem velkou radost, že jsem se na ostrov vrátila. Ten pocit volnosti a vnitního klidu, radost z pobytu v nádherném prostředí...
Panorama Mallorky |
Far Vell |
Vzhledem k častým mlhám držícím se kolem vrcholu totiž neplnil dobře svou funkci a tak byl nahrazen dvěma majáky stojícími na severním a jižním cípu ostrova. Od té doby budova majáku zchátrala a pomalu se rozpadá. Kvůli bezpečnosti není možné vstupovat dovnitř. Předtím, než byl na vrcholu umístěn maják, stávala zde stará strážní věž z 16. století.
Prošla jsem se kolem budovy majáku. Na druhé straně budovy padá útes strmě do moře. Vystoupala jsem až na úplně nejvyšší místo ostrova. Odtud byl vidět i maják Far Llebeig na jižní straně.
Tady na vrcholu kolem mě občas prolétla jako stíhačka nějaká vlaštovka. Až to ve zduchu zasvištělo, jak rychlý ten její manévr byl.
Po půl čtvrté jsem sbalila foťák do batohu, doplnila tekutiny, nasadila sluchátka a do rytmu hudby, kterou jsem v MP3 měla, začala rychlý sestup. Do odjezdu lodi zbývala jen hodina a čtvrt. Věděla jsem ale, že když kopnu do vrtule, jsem schopná tu cestu zdolat za hodinu i méně. Nakonec jsem oficiálně udávaný čas 1,5 hodiny stáhla na polovinu. Do zátoky jsem dorazila po 40 minutách. Do odjezdu mi zbývala ještě půlhodinka. Nejprve jsem zamířila na cestu vedoucí k jeskyni Cueva de Moro, ale po pár metrech jsem si to rozmyslela s tím, že by to asi ani nemělo cenu, když se dovnitř nedá podívat a když nevím, jak daleko je od přístavu. Byla jsem zplavená potem a zaprášená a jediné, co jsem si přála, bylo skočit do moře. Tak jsem to otočila zpět do zátoky, kde již kotvila loď. Po cestě jsem si ještě odskočila na WC a málem jsem na ostrově zůstala přes noc zavřená v kabince. Klika byla totiž v půlce ulomená a dalo mi zabrat, než se mi podařilo dveře opět otevřít. Navíc kolem dokola nikdo nebyl.
Informační centrum již bylo zavřené a pláž byla až na dva kajakáře prázdná. S chutí jsem vlezla do osvěžujícího moře. Kolem kamenů rostly sasanky, plavaly zde malé rybky a procházeli se i krabi. Byl tu příjemný klid. Sedla jsem si na břeh a pojedla bagetu, kterou jsem si dnes s sebou připravila. Na vrcholu na to nebyl čas a ani jsem v tom horku neměla hlad. Byla to příjemná chvilka. Měla jsem za sebou zajímavý výlet.
Na zpáteční cestě nás bylo na lodi jen pět. Moře v průlivu již bylo zčeřené vlnkami. Zpět v Sant Elmu jsem byla po páté. Prošla jsem se po promenádě lemované obchůdky se suvenýry. V cukrárně jsem si koupila kopeček zmrzliny a u pláže sedla na terasu kavárny a dala si osvěžujícího rádlera. Před šestou jsem nasedla na autobus a vydala se na zpáteční cestu domů. Byl to moc příjemný den.
Video z výletu najdete zde: https://youtu.be/YNrHMYktQuQ
Žádné komentáře:
Okomentovat