MOTTO

"Cestování je jako droga - když jednou propadneš tomu intenzivnímu kouzlu dálek a svobody, chceš stále víc, až se ti touha poznat nové kouty světa stane závislostí a nasbírané zkušenosti z cest ovlivní tvůj pohled na život..." Katka Francová

pátek 23. října 2020

Výlet na keltské oppidum a mariánské poutní místo Hostýn

Minule jsem se prošla krasovou oblastí a protože na horách nasněžilo a na pěší tůry jsem tak mohla zapomenout, musela jsem si zvolit jinou variantu, kam se podívat na výlet. A napadla mě oblast Hostýnských vrchů. Teoreticky blízko a za jasných dní z Prostějova na dohled.

V plánu bylo dojet do Bystřice pod Hostýnem, vystoupat po červené trase na vrchol Hostýna a po prohlídce okolí Baziliky Nanebevzetí Panny Marie se vydat na okružní naučnou stezku vedoucí Hostýnskými vrchy. Projít kolem kopce Skalný, po cestě vidět několik pramenů, vystoupat ke zřícenině hradu Obřany a přes Chvalčov se vrátit zpět do Bystřice pod Hostýnem. Těch tras a zajímavých míst je v nabídce více, ale na to bych potřebovala delší dobu denního světla (den byl čím dál kratší) a také dobré dopravní spojení. Jenže ty spoje nejezdily vůbec ideálně a z celého plánu jsem tak stihla dojít jen na ten Hostýn. Ale i tak to stálo za to.

Zámek v Bystřici

Kopec Hostýn (736 m) je dominantou Moravské brány a Hostýnských vrchů a jedním z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě. Říká se mu také Svatý Hostýn.

Lidé si všímali strategické polohy Hostýna již v době bronzové. Keltové na jeho vrcholu vybudovali oppidum, které mělo střežit jantarovou obchodní stezku. Oppidum na Hostýně je považované za druhé nejvýznamnější na Moravě (po Starém Hradisku) a o jehož existenci svědčí obří valy, které lze dodnes snadno rozpoznat. Ten největší je široký okolo 9 metrů a vysoký přes 20 metrů.

Hřbitov rodiny Loudonů
Poutním místem se Hostýn stal po tatarských vpádech ve 13.století. Podle legendy se roku 1241 místní lidé ukryli před Tatary právě na Hostáně a požádali Pannu Marii o pomoc. Ta na Tatary seslala blesky, které zapálily jejich tábor. Na její počest zdejší lidé na Hostýně nejprve postavili sochu Panny Marie. V 2.polovině 16.století zde majitel bystřického panství nechal postavit dřevěnou kapli pro horníky, kteří mu dolovali rudu a zlato. Současná zděná bazilika pochází z 18.století, ale prošla si obdobím chátrání. To,když bylo poutnictví zakázáno. K rozkvětu mariánského poutního místa na Hostýně došlo opět v 19.století.

Tím, že bazilika stojí v nadmořské výšce 718 m, je nejvýše položenou sakrální stavbou na Moravě.

Svatý pramen
Do Bystřice pod Hostýnem jsem dorazila v jedenáct. Byl první den, kdy se i v obcích musela nosit rouška, tedy v případě, že nejsou možné rozestupy 2 metry. Z venčí jsem si prohlédla renesanční zámek. Zámecké zahrady patří Armádě ČR a není možné se do nich podívat. Prošla jsem přes náměstí, kde se procházelo minimum lidí. Většina z nich s rouškou na puse, jen jedna žena s malým dítětem roušku neměla a policajti ji zastavili. Z posunků jsem pochopila, že jim vysvětluje, že ji nemusí mít, když je od všech vzdálená víc jak 2 metry. Policajti si ale asi první den nepřečetli pravidla. Prošla jsem kolem a vydala se po červené pryč z městečka. Po cestě jsem minula hřbitov šlechtické rodiny Loudonových, kteří vlastnili bystřický zámek v letech 1827 – 1933 a kteří byli příbuzní generála Loudona. Začalo stoupání. Čekalo mě převýšení okolo 450 metrů. Dole ve městě bylo relativně teplo, ale jakmile jsem vystoupala nahoru pod vrchol, ochladilo se. Z několika míst po cestě vyvěraly prameny. Pod vrcholem jsem minula vybudovanou studánku “svaté vody”. Na kohoutkách, ze kterých bych si vodu mohla načepovat, ale visela cedule, že voda není pitná během dešťů. Ještě předevčírem pršelo, tak jsem to ochutnávání posvátné vody oželela a vydala se po širokém schodišti k bazilice. Stánky se suvenýry stojící podél zely prázdnotou. Na vrcholu bylo jen pár lidí.

I když jsou hrady a zámky a další kulturní místa z nařízení vlády zavřená, bazilika je pro poutníky otevřená. Na místě, kde normálně stojí řady lavic a židlí, nyní stálo jen pár židlí v dostatečném rozestupu. Zdi jsou pokryty krásnými barevnými freskami. Ticho narušovaly poryvy větru opírající se do střechy baziliky.

Vydala jsem se po cestě kolem kopce. Vnitřní prostranství vyplňuje louka. Kolem dokola jsou kaple křížových cest. Na severní straně kopce pak stojí rozhledna postavená v roce 1898 a vedle ní rozrážejí vzduch vrtule větrné elektrárny. Rozhledna byla zavřená, ale pod ní je malé vyhlídkové místo. Bohužel nad nížinou Moravské brány se držel opar.

Prošla jsem se spodní Jurkovičovou křížovou cestou, která vznikla mezi lety 1904 – 1933 a stavby jsou inspirovány valašskou lidovou architekturou.

A protože ten čas strašně rychle utekl, bylo po druhé hodině a zpáteční spoje jezdily vážně blbě, vyrazila jsem zase zpět dolů do Bystřice pod Hostýnem. Přede mnou byly 4 km. Na další okruh jsem neměla čas. Snad někdy příště.

Vlog z výletu najdete zde: https://youtu.be/Kw1ai734tV0




Žádné komentáře:

Okomentovat

Výlet do bývalého kambodžského hlavního města Udong

Na 8:30 jsem měla domluveného tuk-tukáře, který mě měl odvézt do Udongu. Udong je vzdálený asi 37 km severně od Phnom Penhu a býval hlavním ...