V sobotu o půl osmé ráno jsem byla vyzvednuta na hostelu a tentokrát jsem v tom mikrobusu jela až do Mui Ne a ne jen na nádraží, kde bych přesedla do velkého autobusu. Cesta trvala čtyři hodiny a jak jsme postupně sjížděli z vysočiny do nižších nadmořských výšek, vzduch byl čím dál tím teplejší. Od teď už se budu jen potit.
Mui Ne bývala malou rybářskou vesničkou na pobřeží. Dnes podél pobřeží roste jeden plážový resort za druhým. Hlavní klientelou jsou opět Rusové. Přesto si tato vesnice, u které není jasné, kde končí a začíná, drží poklidnou atmosféru. Mui Ne se stalo oblíbeným cílem kitesurfistů a winsurfistů. Na pobřeží je totiž často větrno.
Přírodní zajímavostí okolí Mui Ne jsou písečné duny. Prakticky celé okolí je písečné. Většinou na písku roste vegetace, ale jsou místa, kde písek vytváří duny. Ty se staly oblíbeným místem pro výlety za východem a západem slunce. Snad každá agentura nabízí čtyř a půl hodinovou projížďku jeepem po okolí se zastávkou na dunách s bílým pískem a s "červeným" pískem.
Takže jsem v hostelu rychle poobědvala salát, namazala se oplovacím krémem a počkala, až si mě vyzvedne řidič v barevném jeepu.
Do jeepu se nás narvalo 10. Jako první jsme zastavili o pár kilometrů dál u přírodní zvláštnosti nazvané "Fairy spring". V kaňonu s bílým a červeným pískovcem je několik pramenů. Voda stéká v potůčku směrem k moři.
Fairy spring jako jedna z mála zajímavostí regionu, je na programu všech agentur. Tak nebylo divu, že se potokem procházely doslova davy, které se fotily u každé zajímavé formace zerodovaného pískovce.
Další zastávkou byla rybářská vesnice, kde jsme dostali deset minut na fotografování pobřeží plného kotvících rybářských lodí včetně košů, ve kterých loví rybáři blíže pobřeží.
Na úzké pláži prodávali v lavorech ryby, humry a mušle.
Cesta k dunám s bílým pískem zabrala půl hodiny. Po cestě všechny jeepy zastavila policie. Řidič si kromě dokladů vzal i 200 tisíc a za chvíli byl z kontroly zpět a bez peněz. Všeobecně se ví, že vietnamská policie je hodně zkorumpovaná a zdá se, že má vyhmátlé místo a čas na odchyt řidičů jeepů, kteří ať již soukromě nebo v rámci nějaké společnosti vozí turisty na písečné duny. Vláda soudruhům asi málo platí a tak si přilepšují v rámci kontrol na silnicích.
Na hostel jsem byla dovezena za tmy o půl sedmé. Plná písku jsem hned zamířila do sprchy. Mají zde jen studenou, ale to v tom horku až zas tak nevadí.
Takže jsem si hodinu relaxovala a pak sedla do sousední restaurace na večeři v podobě karamelizovaného tuňáka. Byl naložený v rybí omáčce, která se v Mui Ne vyrábí. Ne zrovna příjemný pach této omáčky byl cítit třeba u vstupu k Fairy spring. A teď jsem ji měla pod nosem.
Noc jsem strávila se zapnutým miniventilátorem.
Nakonec jsem posnídala naproti hostelu.
Pak jsem se prošla kolem restaurací zaměřených na mořské plody, zjistila ceny (humr za 400 tisíc, dvanáct mušlí hřebenatek za 40 tisíc, krevety od 80 tisíc...). V kádích plavaly i murény a dokonce tu nabízejí i kobří maso, žraloka, krokodýla, žábu a želvy. Některá zvířata jako je želva bych nepozřela protože mám toto zvíře ráda. Muréna je prý hodně kostnatá a je dobrá tak na polévku. Těch malých žraloků mi bylo líto. Žábu a kobru bych eventuelně vyzkoušela, ty ohrožené nejsou.
Na večeři jsem zašla do rybí restaurace BoKe 79 a dala si talíř hřebenatek a talíř krevet a pivo. Posezení u moře. Fajn relax. Nakonec jsem se pro kobru ani žábu neodhodlala protože v lístku neměli uvedenou cenu. Bylo to podle kg a nechtělo se mi dohadovat o váze a ani platit příliš. Takhle mě tahle večeře, která v Evropě vyjde alespoň na 30 euro, přišla asi 6 euro!
Žádné komentáře:
Okomentovat