Na trajektu míříc na ostrov |
Sopka Concepción nad Moyogalpou ...trochu mi ten pohled připomínal záběry z filmu Rozpoutané peklo |
Pokaždé, když jsem se s někým bavila o tom, že se chystám na ostrov v jezeře Nicaragua (nebo také Cocibolca), bylo mi to pochváleno. Prý je tam krásně, klid a lidé jsou přátelští. Teď po návratu to můžu potvrdit. Opravdu je tam krásně, trochu dýchatelněji než v Granadě (neustále tam vane vítr, což je hlavně v noci osvěžující), lidé jsou usměvaví a přátelští a příroda krásná. Občas jsem měla pocit, že jsem v divočině. To, když kolem mě proběhlo několik polodivokých koní, kteří pak dováděli v jezeře, nebo, když jsem v neděli jela na kole po silnici a několikrát jsem musela dát přednost v cestě stádu krav, které pasáci hnali z bodu A do bodu B. K tomu byla v areálu Hospedaje Central, kde jsem se na tři dny ubytovala, obora s několika jelínky.
K tomu ten dechberoucí pohled na sopku Concepción zdvíhající se nad Moyogalpou do výšky 1647 m (někde se uvádí 1610m), jejíž vrchol bývá po ránu zahalen v mracích a k večeru je vidět, jak vypouští dým. Sopka Concepción je aktivním vulkánem. Poslední velká erupce proběhla v roce 1957. I když v roce 2006 a 2007 vyvrhla popel, který dopadl až do Rivasu. Všeobecně ale není pokládána za nebezpečnou sopku. Kromě Concepción je ostrov tvořen ještě sopkou Maderas (1394m), která je ale nečinná.
Ostrov Ometepe je unikátní i co se ekosystému týká. Ten je ale ohrožen plány na výstavbu kanálu, který by měl spojovat Pacifik s Karibikem a měl by tak konkurovat Panamskému průplavu. Zadavatel je nějaký čínský subjekt, který si slibuje levnější a rychlejší námořní dopravu. Jak jsem se dočetla v místních noviných, jedná se o rozporuplný projekt, protože, i když by se s výstavbou mělo začít na koni tohoto roku, ještě neproběhly výzkumy toho, co to udělá s jedinečným ekosystémem největšího sladkovodního jezera Nikaraguy a celé střední Ameriky. Je jasné, že přínosem to rozhodně nebude. Navíc ani kokurovat panamskému průplavu ten nikaragujský nebude, protože, zatímco Panamský průplav měří 80 km, ten nikaragujský by měřil cca 280 km, což by znamenalo, že doba proplutí by byla také několikanásobně delší, nehledě na technickou náročnost stavby zdymadel. Jezero je totiž výše než jezero Chatún, na kterém je Panamský průplav. Tak jsem zvědavá, jak to celé dopadne. A doufám, že bude projekt nakonec zavržen (stejně, jak tomu bylo v polovině 19. století, kdy inženýři hledali vhodné místo pro průplav.
Punta Jesús Maria...voda v jezeře byla jako kafe
Projhánějící se koně v jezeře dotvářely atmosféru divočiny |
Sopka v mracích |
Ubytování v Hospedaje central v Moyogalpě jsem měla dopředu zamluvené. Cena 5,50 dolaru za noc byla fajn, i když to byly docela sparťanské podmínky. Ceny na ostrově, jak už tomu tak bývá, byly o něco vyšší. Hlavně v restauracích. Bohužel jsem nemohla využívat hostelovou kuchyni, tak sem si občas do restaurase zašla.
Pláž Santo Domingo |
Krávy a býci se volně procházeli po pláži i silnicích |
Druhý den, v sobotu, jsem se rozhodla prozkoumat šíji spojující oba ostrovy tvořené sopkami. Autobusem jsem se nechala dovézt do El Quino, kde byla možnost, že by přijel autobus směřující do Balgue. Ale tak nějak jsem počítala s tím, že autobus nemusí přijet, tak jsem se vidala pěšky po suilnici. Míjela jsem malé vesničky a políčka s kukuřicí, banánovníky...Byl to fajn začátek výletu. Jak se ale blížilo poledne a v nohách jsem měla víc a víc kilometrů, začínalo to být ubíjející. Do Santa Cruz to bylo cca 7 km. Poslední úsek od pláže Santo Domingo byl vyloženě po slunci.
V Santa Cruz jsem zabočila k fince El Porvenir, kde se měly nacházet nějaké petroglyfy. Odjet z ostrova a nevidět jednu z typických zajímavostí, by byl hřích. Petroglyfy pocházejí z předkolumbovské doby.
Petroglyf z předkolumbovské doby |
Nohy mě už pěkně bolely, když jsem procházela alejí mangovníků (poprvé jsem viděla mangovník obsypaný zelenými plody. Mňam.) k Fince Ojo de Agua. Prameny jsou na soukromém pozemku a vstupné jsou 3 US (75 córdobas). Kolem přírodního bazénu bylo docela plno. Zabrala jsem si jedno sedátko a hupsla do čisté vody. Byla akorát. Popíjejíc kokosovou vodu jsem relaxovala do tří. Pak jsem se vydala na poslední etapu cesty. Naštěstí zastávka v EL Quinu nebyla daleko, jen asi 20 minut cesty. A autobus přijel do 10 minut. Byla to fajn sobota.
Minerální prameny Ojo de Agua...fantastické osvěžení po celodenním výletu v parném počasí |
Charco Verde opředené zajímavou legendou o Chico Largo |
No nějaké ty " Chicos largos" mají v ohradě v hostelu ;-)
Pláž v rezervaci Charco Verde |
Tři dny na pěkném místě.
A teď poslední dva dny v Granadě.
Sopka občas vyfukuje dým |
jelínek v oboře u hostalu..že by to byl Chico Largo? |
Žádné komentáře:
Okomentovat