



Jezero jsem si objela ještě z druhé strany. Pak jsem se vrátila na hlavní silnici a pokračovala dál na jih. Podle mapy měla být poblíž pěkná vyhlídka na jezero Toba a protější břehy "pevniny". Vyhlídka je jen pár kilometrů od jezera Aek Natonang.
Za vyhlídkou jsem to otočila nazpět do Tomoku. Chtěla jsem se projít tržnicí se suvenýry a ještě nakoupit nějaké sošky. Ulička se suvenýry mě dovedla až k batackému muzeu. Tam jsem ale nešla. Od jedné prodejkyně jsem se dozvěděla systém fungování batackého kalendáře. Na každý den je daný nějaký symbol určující, co se ten den smí a nebo nemůže. Takže každý rok je přesně určená doba setí a nebo třeba námluv. Vedle tržnice je i hrobka rodiny batackého krále Sidabutara. Kamenný sarkofág králova hrobu je ozdobený vytesanou kamennou hlavou.
Tam jsem ale nešla. Zašla jsem si na molo, odkud vyplouvají trajekty. Cesta byla lemovaná dalšími stánky se suvenýry. Kromě sošek tu prodávají batacké látky a oděvy včetně čínských šmejdů. Hledala jsem nějaký pěkný hábit s tradičními vzory na domácí nošení, ale na všech byl nápis Toba. Nakonec jsem si žádné oblečení nekupovala.
Na oběd jsem si zajela do restaurace BPK Rumah Makan, která stojí u hlavního tahu pár metrů od odbočky na Tuk-Tuk. Jídelny označené cedulí BPK jsou zaměřené na pečené vepřové. To je jedním z typických batackých pokrmů. Batakové žijící u jezera Toba jsou většinově křesťané a vepřové tak v jejich jídelníčku hraje důležitou roli. Batakové v jiných regionech dokonce jedí i psy. Jídelny, kde se připravuje psí maso jsou označené jako B1. B1 jsem ale u jezera neviděla. Jen BPK.
Takže jsem si popoledni sedla do poloprázdné restaurace a nechala si přinést tento typický pokrm. Dostala jsem horkou masnou polévku, talířek rýže, na kousky nakrájeného pečeného vepřového, spařené nasekané listy nějakého salátu, pikantní omáčku z prasečí krve, chilli a kousek pomeranče na zakápnutí. Bylo to dobré, i když jsem tu omáčku kvůli své pikantnosti nejedla. Cena za oběd byla 30 tisíc.
Po obědě jsem se vydala směrem na Tuk-Tuk a zaparkovala u jednoho z turistických rozcestníků upozorňujících na pěší trasu po okolí. Chtěla jsem vystoupat na nějaká kopec, ze kterého bych měla pěkný výhled na Tuk-Tuk. První cesta mě dovedla ke stádu buvolů popásajících se v křoví u cesty. Jakmile mě zmerčili, projevili zájem. Netušila jsem, jestli můžou být agresivní, když mají kolem sebe mladé, tak jsem to otočila nazpět a vydala se na jinou stezku vedoucí na kopec Bukit Beta.
Na kopci stojí několik batackých hrobek. Jedna kamenná je asi hodně stará. Ostatní jsou mladšího data. Z kopce byl pěkný výhled na hlavní tah a protější skalní stěny. A také na Tuk-Tuk. V jedné části kopce se popásali buvoli.
Našla jsem si klidné místečko a natočila zde informativní vlog týkající se postřehů ze Sumatry. Během natáčení mě vyrušilo stádo buvolů, které se sem přesunulo. Buvoli na mě ale jen koukali a dál se věnovali popásání.
Na cestě z kopce k motorce jsem míjela dělníky, kteří se chtěli vyfotit.
Poté, co jsem se vrátila na ubytování, jsem si dala k svačině ovoce s jogurtem. U recepční jsem si také nechala potvrdit rezervaci na sdílené taxi do Berastagi.
Na šestou jsem byla domluvená s majitelkou skútru, že si přijde pro klíčky. Takže jsem seděla v restauraci pod altánkem a dopisovala zápisky. Po šesté přišla na recepci žena, která mě hned poznala. Já jsem si ji moc nepamatovala. S úsměvem jsme si předaly klíčky a rozloučily se. Zřejmě si už stihla skútr prohlédnout, jestli neutrpěl újmu.
Po večeři (ryba s hranolkami) jsem zaplatila útratu za jídlo, které jsem zde během pobytu snědla, a také za tu jízdenku do Berastagi. Po osmé se v jídelně opět konalo představení batackých tanců. Vyslechla jsem si jej z pokoje, kde jsem balila věci. Další den mě čekalo vstávání o půl osmé.
Žádné komentáře:
Okomentovat