![]() |
Sopka Sibayak |
Během čekání na mole jsem se seznámila s Finnem, Angličanem, který stejně jako já míří sdíleným taxi do Berastagi. A stejně jako já má i zamluvené ubytování v Kaesa Homestay, které mezi baťůžkáři platí za jedno z nejvyhledávanějších nejen díky příznivé ceně, poloze, ale i službám ochotných majitelů.
Trajekt po cestě nabral na několika dalších molech další cestující, kterými byli převážně turisté. Přisedla si i skupinka německých důchodců, která se dala s ostatními do řeči. Asi 70 letý pán prý už 22 let nežije v Německu. Střídavě žije v Japonsku, Thajsku nebo třeba Indonésii. Něco mi říkalo, že v těchto zemích vyhledává společnost mladých dívek. Tak jak jsem to již viděla třeba na Filipínách, kde si starý páprda vedl za ruku mladou místní holčinu. Fuj.
Na mole v Parapatu již čekal týpek vykřikující "taxi Berastagi, Bukit Lawang, Medan". Ukázala jsem mu jízdenku vystavenou na ubytování a nasměroval mě k zelené budově opodál. Po cestě jsem si koupila pytlík buráků, na které jsem měla chuť od té doby, co jsem je před třemi dny viděla chroupat cestující během plavby do Tuk-Tuku.
Týpek nás v kanceláři oné taxi společnosti rozčlenil do skupin podle toho, kam jedeme. Do Berastagi jsem mířila jen já a Finn. Ostatní posádka sedmimístného auta jela až do Bukit Lawang. To jsem jim vážně nezáviděla. Před sebou měli osm hodin cesty. My s Finnem "jen" 4-5.
Sledovat, jak se řidič snaží nacpat všechna zavazadla do miniaturního prostoru za zadními sedadly, bylo vtipné. Nakonec řidič zvládl ten tetris se zavazadli a my jsme mohli vyjet.
![]() |
Monument |

Do Berastagi jsme dojeli o půl třetí. Řidič mě s Finnem zavezl až ke Kaesa Homestay, kde již čekali na odvoz další turisti mířící směrem k jezeru. Jejich taxík přijel za chvíli.
Přivítal nás usměvavý majitel ubytování, který kdysi pracoval jako turistický průvodce. Na uvítanou jsem dostala čaj. Vyfasovala jsem kopii mapky města a jejího okolí, do které pak majitel začal zaznačovat zajímavá místa a doporučené restaurace, kde se najíst. K výstupu na sopku Sibayak, který je jedním z hlavních důvodů, proč jsem se v Berastagi zastavila, nám prý řekne více zavečer. Každopádně se nedoporučuje nahoru chodit sám, proto jsem měla jít s Finnem a Laurou, kterou Finn znal již od jezera Toba a která na něj v homestayi už čekala.
Poté mě majitelka zavedla do mého pokoje. Velká manželská postel se spoustou polštářů vypadala hodně pohodlně. Koupelna s horkou sprchou byla společná pro tři pokoje. Finn bydlel s Laurou v jiné části domu.
![]() |
Snake skin fruit |
Zamířila jsem do kryté tržnice, která je vyplněná stoly obsypanými ovocem a zeleninou. Kromě snake skin fruit tu hodně nabízeli mangosteeny, manga, avokáda a hlavně marakuju, neboli mučenku. Více než tu známou a kyselou marakuju s fialovou slupkou tu měli vyvěšené zeleno-žluto-oranžové marakuji. Nejprve jsem netušila, jak to chutná, tak jsem si vzala jeden svazek o šesti plodech. U jiného stánku pak pár mangosteenů. Jaká škoda, že takové trhy s tímto ovocem nejsou u nás na Mallorce nebo v Česku! Později jsem zjistila, že je Berastagi vyhlášené pro svou marakuju.
Došla jsem na kruhový objezd, kterému vévodí sloup se sochami lidí se zbraní v ruce. Toto místo je známé jako monument a je jakýmsi orientačním bodem města. Berastagi momentálně působilo hodně rušným dojmem. I když na indonéské poměry Berastagi není velkým městem. Počet obyvatel se pohybuje okolo 45 tisíc. Město ale leží na křižovatce cest mezi Medanem a jezerem Toba. A je jednou z turistických základen pro výlety do okolní oblasti Karo, kterou obývá etnická skupina Karo Bataků. Ti se od Toba Bataků liší jak jazykem, tak architekturou tradičních domů. I když jsou Karo Batakové většinou křesťané, až do druhé poloviny velká část tohoto etnika stále vyznávala původní animistickou víru. Část populace je také ovlivněná islámem. Například majitelé Kaesa Homestay jsou muslimové.

Když jsem dojedla, vrátila jsem se nazpět na ubytování, kde jsem odložila nákup a vyrazila na kopec Bukit Gundaling zdvíhající se na západní straně města kousek od obytování. Během odpoledne se obloha protrhala a svítilo slunce. Z kopce prý jsou moc pěkné výhledy nejen na město, ale hlavně na 30 km vzdálenou sopku Sinabung, která naposledy vybuchla 9.června 2019. Od té doby je do vzdálenosti 5 km od ní vyhlášená "no go" zóna. Kromě sopky Sinabung je z kopce možné vidět i sopku Sibayak, která se zdvyhá asi 5 km severně od města. Mnohdy je ale zahalená do mraků.
![]() |
Berastagi |
Hledala jsem vhodné místo, kde bych mohla posedět a kochat se výhledem na sopky. Nakonec jsem sedla na čaj s kondenzovaným mlékem do jedné kavárny. Slunce se blížilo na západní stranu a sopka Sinabung byla docela v oparu, takže to nebylo ideální na focení. Z kráteru sopky ale vycházela pára a to dost vysoko nad sopku. Skoro to vypadalo, jako by probíhala další erupce. Mraky nad sopkou Sibayak se rozestoupily a já si mohla prohlédnout její vrchol, kam jsem se další den chystala. Sibayak působila více rozervaně než Sinabung, která měla klasický kuželovitý tvar.

Kolem šesté jsem se připojila k Finnovi s Laurou, kterým majitel ubytování zrovna vysvětloval cestu na sopku. Majitel popisoval jednotlivé úseky. Prý není třeba nechávat se vyvézt k bráně rangera, i když tam mikrobusy z města jezdí. Cesta od Homestaye až na vrchol sopky zabere tři hodiny. Takže jsme se domluvili na snídani podávané o půl osmé s tím, že bude stačit, když se vydáme na cestu v osm.
![]() |
Sopka Sinabung |
Žádné komentáře:
Okomentovat