Poslední mniši opustili Mallorku v roce 1824 a budovy kláštera se staly součástí panského statku (tzv. posession). Od 20.století ale tyto stavby chátraly až do roku 1980, kdy připadly spolku baleárských ochránců přírody a ornitologů, kteří postupně pozemek rekonstruují s pomocí dobrovolníků a dobrovolných příspěvků. V plánech do budoucnosti je, že by se bývalý klášter měl přeměnit na ubytovnu pro výletníky, kteří podnikají cestu pohořím Serra de Tramuntana po stezce GR 221.


Čekalo mě ten den převýšení více než 500 metrů. Ujít jsem měla asi 11,5 km a podle oficiálního údaje mi celý výlet měl trvat 3,5 hodiny. No, při mém zastavování, focení a natáčení vlogu jsem si nějakou tu hodinku musela připočíst. Poslední zpáteční autobus mi odjížděl před šestou, takže jsem teoreticky měla dost času.
Došla jsem na rozcestí, u kterého stála ruina malého domu s verandou. Zdi měl pomalované obrázky. Před ním stála vysoká borovice se zlomenou větví. Psí bouda nesla jmenovku Laika. Místo vypadalo zajímavě a tajemně. Na terase domu se zastavil starší skandinávský pár, který zajímalo, proč si tu ruinu tak fotím. Řekli mi, že kdysi to byla restaurace, ale stal se v ní nějaký zločin, snad vražda a od té doby to místo chátrá. Přejel mi mráz po zádech. Tady bych přenocovat tedy nechtěla.
Na rozcestí jsem se nejprve vydala prostřední cestou, ale po pár desítkách metrů mi došlo, že ke strážní věži bych měla jít tou cestou nejvíce nalevo, že tato cesta by mě dovedla ke klášteru. A já nejprve chtěla zajít ke strážní věži. Tak jsem se vrátila na tu správnou cestu.
![]() |
Strážní věž pode mnou |
Poslední úsek trasy ke věži klesal. U věže to pěkně fičelo. Strážní věž byla postavena v roce 1583 a sloužila jako pozorovatelna, ze které bylo hlídáno zdejší pobřeží a kanál mezi oběma ostrovy. Sa Dragonera byla totiž ve středověku útočištěm pirátů a korzárů, kteří odtud napadali Mallorcu.
Do druhého patra věže kdysi vedlo točité schodiště. Spodní část se ale zhroutila a později sem byly připevněné železné stupínky. Ten nejspodnější je zavěšen na laně a houpe se. Lano je také upevněné ze vrchu schodiště a má pomoci během výstupu nahoru.
Já si ale nějak netroufala se pokoušet nahoru škrábat. Ten vichr ještě zveličoval pocit závratě.
Posvačila jsem připravenou bagetu a pak se vydala po stejné cestě zpět k ruině domu na rozcestí.
No, po cestě jsem nějak minula tu pěšinku, po které jsem přišla a najednou jsem se vracela do Sant Elm po vyježděné lesní cestě. Tak jsem se otočila nazpět s navigací v ruce. Až jsem narazila na odbočku označenou modrými směrovkami. Vydala jsem se tedy po nich. Došla jsem až k okraji Sant Elm. Toto byla ta stezka, kterou popisovala brožurka. Takže jsem rychle došla na Avenidu de la Trapa a po ní na Camí de Tomeví. A po ní až k ruině. Nakonec jsem ani neztratila moc času.
Bylo před půl třetí, když jsem vstupovala na lesní stezku vedoucí ke klášteru. Před sebou jsem měla náročnější část výletu. Zde mě v některých úsecích čekalo docela strmé stoupání. Možná díky němu (a také díky poslednímu úseku, kdy se skoro muselo šplhat po skále) je stezka označována jako středně obtížná.
Lesní stezka postupně stoupala do kopce a les pomalu ustupoval. Dostala jsem se na vrstevnice pobřeží. Opět foukalo a opět se mi nabídly zajímavé výhledy. Tentokrát jsem se ale dostávala výš, než když jsem šla ke věži a sousední Sa Dragoneru jsem začínala mít jako na dlani. A onu strážní věž pod sebou.
Úzká stezka kopírovala svah. Vždy, když jsem přešla jeden výběžek, objevil se další úsek. Až mě stezka dovedla na okraj svahu. Vychozená cesta ale vedla doprava mezi skálami. Zde se muselo trochu šplhat. Byla zde ale šipka a také upravené schůzdky z šurtů, které mě ubezpečily, že jdu správnou cestou. Na okamžik jsem totiž zaváhala, zda to vůbec někam vede a nejdu úplně blbě. Takže jsem vyšphala mezi skálami, přešla po zpevněné zídce a po dalších pár metrech jsem se dostala na vrchol, kde to opět hodně fičelo. K mému nadšení jsem ale před sebou uviděla údolí s kamennými budovami bývalého kláštera. Byl to opravdu nádherný pohled. Napravo nad údolím se tyčila zajímavá skála. Jen několik stromů rostlo kolem. Majestátní osamělý dub u cesty ke klášteru působil zvláštně. Kolem dokola byly jen traviny a keře malých palem. V dobách, kdy zde trapisté stavěli klášter a pracovali zde zřejmě býval les. V roce 1994 ale tuhle oblast zasáhl požár a od té doby se místní vegetace vzpamatovává.

V jednom místě u kláštera kvetly žluté krokusy (nebo též šafrán zlatý). Byl to zvláštní a zároveň nádherný pohled takhle na podzim.
Prošla jsem se kolem budovy bývalého mlýna na terasy, kde se organizace spravující místo snaží něco pěstovat. Na půlkruhových terasách vybudovaných ve svahu kdysi mniši pěstovali zeleninu.

V Sant Elm jsem stanula v pět. K dobru jsem měla ještě padesát minut a tak jsem si došla do centra, koupila si osvěžující kolu (tělo si žádalo cukry), sedla si na lavičku u plátže kousek od další zastávky autobusu a jen tak odpočívala.
Cestu přes ostrov nazpět do Cala Ratjady jsem z části prospala. Byl to moc pěkný výlet.
Video najdete zde: https://youtu.be/orwc4EJvQqc